Planujesz pracę w branży gier?

Czy planujesz pracę w branży gier?
Przemysł gier jest często skupiskiem mocno różnych się stanowisk skupionych na rozwoju, projektowaniu i ogólnej produkcji gier komputerowych. Ludzie pracujący przy tworzeniu gier komputerowych projektują i rozwijają gry komputerowe które bawią graczy, zachwycają piękną grafiką czy kreują rozbudowane uniwersa by wciągnąć ich na długie godziny. Niektórzy w tej branży uczą się również umiejętności programowania, dzięki czemu mogą tworzyć silniki gier, które pozwalają na tworzenie tych niesamowitych światów łącząc w nim każdy element. Inni ludzie mogą specjalizować się w konkretnym obszarze rozwoju gier. Osoba, która pracuje w tej branży może być w stanie pracować w projektowaniu gier, animacji, fotografii, dźwięku, programowania komputerowego.
Jakie zadania czekają na mnie w branży gamedev?
Ludzie, którzy pracują w przemyśle gier wideo muszą być kreatywni i pracowici. Muszą być w stanie oglądać świat z różnych perspektyw i muszą mieć predyspozycje do sztuki, nauki i matematyki. Kultura pracy panująca w tej branży jest często bardzo intensywna. Wiele firm zatrudnia osoby, które mają wysoki stopień determinacji i lubią konkurować z najlepszymi. Ponadto, osoby wytrwałe i posiadające umiejętność pracy w trudnych sytuacjach przy wysokiej presji czasu mogą znaleźć poszukiwane stanowisko. Z pewnością masa deadlineów, stresu, i ilości pracy może przerażać ale efekt końcowy w postaci wydanej gry nadrabia z nawiązką.
Stanowiska pracy sektora gamedev
Ci, którzy zdecydują się pracować w branży gier mogą pracować jako programista gier lub projektant. Są to role niezbędne w każdym projekcie, projektant nakreśla jak gra będzie wyglądać a programista za pomocą kodu tą wizje urzeczywistni. Sztuka projektowania gier jest bardzo trudna bo w końcu to na projekcie game designera zostanie zbudowana gra więc nawet najlepiej napisany kod połączony ze świetną grafiką nie pozwolą na osiągnięcie sukcesu bez dobrego planu na gameplay. Programiści odpowiedzialni są za stworzenie środowiska które pozwoli połączyć wszystkie elementy wykonane przez zespół w sposób spójny i pozbawiony błędów. W zależności od rozmiaru projektu wyżej wymienione role często rozbite są na mniejsze części tak więc projektant gier może zajmować się tylko projektem poziomów czy zadań dostępnych w grze a programista może działać np. tylko z mechanikami walki czy sztuczną inteligencją.
Przy tworzeniu gier komputerowych nie obejdzie się bez artystów, czyli grafików 2D/3D czy animatorów którzy tworzą widziany przez gracza obraz i dają programiście pole do działania. To oni tworzą całą oprawę którą oglądamy kiedy ratujemy królestwo od zagłady, budujemy metropolie czy próbujemy rozwikłać zagadkę detektywistyczną. Artyści biorący udział przy tworzeniu gier komputerowych muszą więc potrafić odnaleźć się w wielu różnych stylach graficznych by sprostać założeniom ich projektanta gier.
Ścieżka kariery inżyniera dźwięku w grach zaczyna się od audiologii. Ci specjaliści są odpowiedzialni za tworzenie dźwięków, które wykorzystują gry wideo. Osoby na tym stanowisku często muszą analizować pliki audio i określać, co jest potrzebne i co jest najlepsze do tworzenia gry wideo. Ponadto, osoby te muszą współpracować z producentami i deweloperami, aby zapewnić, że wszystkie dźwięki są obecne, wykonują się w prawidłowy sposób i że są one prawidłowo zmiksowane.
Ale branża gier komputerowych nie kończy się na tylko procesie twórczym, potrzebni są ludzie z działu HR, testerzy gier którzy sprawdzą projekt od deski do deski czy marketingowcy wspierani przez community managerów którzy zajmą się promocją gry i wsparciem klientów czyli graczy. Jak widać w branży gamedev nie brakuje miejsc pracy więc rynek gier cały czas aktywnie rekrutuje kolejnych kandydatów którzy zadbają o rozwój tej gałęzi elektronicznej rozrywki.
Rynek gier a studia
Jako student, jest to powszechne, aby wybrać kierunek w dziedzinie informatyki jako start przy wejściu do świata pracy w branży gier komputerowych. Wiele szkół i uniwersytetów oferuje specjalne kursy w tym temacie. Większość pracodawców sektora Gamedev często też zatrudnia osoby z tytułem licencjata w biznesie, zasobów ludzkich lub inżynierii. Absolwenci powinni odbyć staż lub wolontariat w branży gier, aby zdobyć cenne pierwsze doświadczenie, warto też posiadać swoje portfolio z wykonanymi już projektami które np. realizowaliśmy w czasie wolnym. Osoby poszukujące zatrudnienia w branży gamedev powinny posiadać doskonałe umiejętności komunikacji pisemnej i werbalnej. Umiejętności te są wymagane niezależnie od tego, w jakiej pozycji się znajdują.
Podsumowując, w branży gamedev można pracować z niesamowitymi ludźmi. Są to ludzie, którzy sprawiają, że gracze spędzają ogrom czasu wolnego przy konsoli do gier lub komputerze. Z pewnością są to ludzie pełni pasji, którzy każdego dnia często przez kilka lat rozwijają projekt który rozkocha nie jednego zapalonego gracza.
Praca tylko dla wytrwałych
Osoby rozpoczynające pracę w branży gamedev muszą przejść przez bardzo sztywny system rekrutacji. Trzeba wykazać swoje umiejętności pracy w zespole, odporność na stres i swoją ogólną produktywność. Często czeka cię praca w zespołach z innymi twórcami, z którymi wspólnie przyczynisz się do stworzenia produktu końcowego, które zostanie sprzedany na rynku. Wszystkie osoby zaangażowane muszą pozostać na torze i wypełnić terminy dla projektów do których są przypisani. Ci którzy nie utrzymują tempa przy tworzeniu gier komputerowych, prawdopodobnie nie pozostaną zatrudnione w branży gamedev na bardzo długo.
Kluczem do długotrwałego zatrudnienia w branży gier wideo jest posiadanie silnych umiejętności komunikacyjnych i silnej etyki pracy. To nie ma znaczenia, czy jesteś osobą szukającą tylko w niepełnym wymiarze czasu pracy lub czy pracujesz pełnym wymiarze czasu, trzeba zrozumieć znaczenie dotrzymywania terminów i spójnego procesu produkcji. Niektóre osoby w branży gier zaczynają się przez tworzenie gier jako hobbyści.
Sektor gier wideo rozwinął się w ciągu ostatnich kilku dekad w ogromnym tempie. Miliony ludzi z całego świata spędzają swój wolny czas przed telewizorem grając. Jeśli planujesz wejść do tego rosnącego przemysłu globalnego, musisz zrozumieć, jak dostosować się do tej niezwykle konkurencyjnej kultury w sektorze gier. Można znaleźć wiele możliwości pracy w całym tym sektorze, ale droga do sukcesu jest wypełniona terminami i przeszkodami. Jeśli jednak jesteś przygotowany na to efekt końcowy jest tego warty.