Game Designer – jak nim zostać?

computer-g7ee321279_1920
0

Game Design

Aby być brany pod uwagę jako game designer, trzeba czuć miłość i pasję do gier wideo. Projektanci gier wykorzystują swoją kreatywność i wyobraźnię do projektowania gier, symulowania światów i opracowywania zasad i celów, wyważenia trudności i wdrożenia tego, co zostało zaprojektowane. Ich zadaniem jest tworzenie interaktywnych doświadczeń, które są zabawne i wciągające. Najczęstszą pracą jest projektowanie gier na konsole, komputery i urządzenia mobilne, ale projektanci gier mogą również pracować nad grami planszowymi, karcianymi i automatami do gier. To wymagający zawód, który wymaga pasji do grania, zrozumienia różnych gatunków gier wideo, doskonałych umiejętności komunikacyjnych i umiejętności pracy w zespole.

pexels eren li 7241440 1

Komunikacja to klucz

Projektanci gier muszą mieć dość dobre przygotowanie programistyczne, ponieważ muszą wiedzieć, jak gry są budowane od podstaw. Rola game designera ewoluowała z biegiem czasu, wraz ze zmianami technologii i tego, czego ludzie oczekują od gier. We wczesnych grach wideo projektanci skupiali się na tworzeniu grafiki i efektów dźwiękowych do gier, podczas gdy współcześni projektanci skupiali się na tym, jakiego rodzaju doświadczenia gracze oczekują od swoich gier. Kluczową umiejętnością jest zrozumienie że pomysły zostają przeniesione do gry przez innych pracowników: grafików, programistów, dźwiękowców, itd. więc musimy wiedzieć ile czasu zajmie oraz jak ciężko będzie nasz pomysł zamienić w rzeczywistość. Tak więc wspomniana wcześniej komunikacja i znajomość zespołu i zrozumienie specyfiki ich pracy jest najważniejsza.

john schnobrich FlPc9 VocJ4 unsplash

Jak zwiększyć swoje szanse?

Branża gier komputerowych stale się rozwija. Każdego roku wprowadzane są nowe konsole do gier, a technologia w nich wykorzystywana staje się coraz bardziej zaawansowana. Ci, którzy chcą się przebić do branży, powinni rozważyć następujące kroki zawodowe jako pierwsze kroki w dziedzinie projektowania gier:

– Określ, jakie konkretne doświadczenie jest pożądane przez pracodawców. Wszyscy nowi projektanci gier nie muszą być zainteresowani programowaniem lub posiadać talent graficzny. Większość potencjalnych pracodawców będzie wymagać od kandydatów przede wszystkim umiejętności komunikacji dzięki czemu reszta zespołu nie dostanie zawrotów głowy przy swojej części pracy.

– Określ, czy chcesz być zatrudniony na podstawie swojego wcześniejszego doświadczenia zawodowego. Większość potencjalnych pracodawców będzie oceniać kandydatów na podstawie ich wcześniejszej historii pracy, dlatego ważne jest, aby dostarczyć przykłady swojej pracy. Na przykład, niektóre firmy będą zatrudniać projektantów gier wideo którzy mogą pochwalić się już jakimś portfolio. Inne firmy mogą preferować wnioskodawców, którzy mają formalne wykształcenie. Wiedząc, czy twoje doświadczenia zawodowe w przeszłości są bezpośrednio związane z nową pracą projektanta gier, o które się ubiegasz, pomoże ci w ocenie czy będzie to miało wpływ na szansę na zatrudnienie.

– Postaraj się uzyskać referencje od osób, które znasz. Większość firm są w ciągłej potrzebie dobrych projektantów gier. Te osoby być może mogą pomóc Ci zatrudnić się z jednej z firm. Referencje mogą pochodzić od tak naprawdę każdego kto choć trochę rozumie środowisko gamedevu. Najlepszym sposobem jest po prostu wysłać im próbkę swojej pracy.

– Stwórz sam grę, nic tak nie wpływa pozytywnie na odbiór podczas rozmowy o pracę jak projekt wykonany w wolnym czasie, oczywiście nikt nie będzie patrzył na grafikę czy jakość samej produkcji. Liczy się przede wszystkim pomysł, kto wie może nawet twoja autorska gra zrobi wrażenie i będzie kolejnym projektem twojego przyszłego studia?

Po przeczytaniu tego artykułu, możesz już mieć kilka pomysłów, jak stać się game designerem. Nawet jeśli może to być wymagająca i ciężka praca, większość osób z pewnością powie ci że to jest tego warte. Firmy gier wideo stale poszukują nowych talentów także nie czekaj tylko działaj!

Zostaw nam komentarz